naglowek

Koniuszewska Jadwiga

Koniuszewska Jadwiga

Ur. w 1904 we Lwowie, c. Kazimierza i Kazimiery.

W 1922 ukończyła gimnazjum im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie. Następnie uczyła się w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa (1924-1926).

 

 

 

 

W l. 1927-1937 studiowała w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (od 1932 Akademia Sztuk Pięknych), ucząc się pod kierunkiem Miłosza Kotarbińskiego, Leonarda Pękalskiego i Felicjana Kowarskiego. Tam poznała Janinę Kłopocką, z którą się zaprzyjaźniła.

W l. 1936-1937 pomagała Janinie Kłopockiej w pracach nad cyklem fresków „Polski rok obrzędowy” dla - prowadzonego przez Związek Polaków w Niemczech - Domu Polskiego w Zakrzewie (Złotowszczyzna, wówczas w granicach III Rzeszy). Utrzymywała się z korepetycji, otrzymywała też stypendium. Zarazem w l. 1935-1939 pracowała jako rysowniczka w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Często towarzyszyła etnografom pracującym na terenie Beskidu Śląskiego i wykonała kilkaset rysunków dokumentujących rzemiosło góralskie na tych terenach, część opublikowano. Malowała też portrety, pejzaże i sceny rodzajowe z życia górali.

Skontaktowała się z redakcją „Zadrugi” wg relacji Wacyka (prawdopodobnie razem z J. Kłopocką), wkrótce po ukazaniu się nr 1 tego pisma (XI 1937) a zatem w końcu 1937, wchodząc do środowiska zadrużnego. Nie jest znane jej imię zadrużne.

W okresie okupacji przebywała w Warszawie mieszkając wraz z Kłopocką i kilkoma innymi zadrużanami (Ludwik Gościński, Stanisław Grzanka, Jan Stachniuk) w domu przy ul Dąbrowieckiej 14 na Saskiej Kępie, gdzie prowadziła wspólną kuchnię. Środowisko utrzymywało się m.in. produkując bimber pod kierunkiem (mieszkającego wówczas też na Saskiej Kępie) Damazego Tilgnera.

W wyniku wojny uległa zniszczeniu duża część jej dorobku artystycznego, m.in. rysunki tworzone na zlecenie Muzeum Etnograficznego. Wobec poważnego uszkodzenia willi na ul. Dąbrowieckiej czasowo przeniosła się do mieszkania Tilgnerów.

Po 1945 osiadła w Gdyni. Brak bliższych danych o jej życiu w tym okresie.

Zmarła w 1951 w Kocborowie k/ Stargardu Gdańskiego (obecnie dzielnica tego miasta).

Źródła

Archiwalne

Archiwum ASP w Warszawie, Zespół Akt Studenckich sprzed 1939, teczka nr 529

Literatura

Lissowski T.(red.) Janka Kłopocka, Warszawa - Koźmin 2014;

Wacyk A. Jan Stachniuk. 1905-1963. Życie i dzieło, Wrocław 1974 mps pow. (oryginał w zbiorach BUJ)

Inne

www.altius.com.pl

T. Szczepański

Projekt graficzny:
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 - Stowarzyszenie Na rzecz Tradycji i Kultury NIKLOT

Kontakt

Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury "Niklot"

skr. poczt. 11
03-200 Warszawa 38

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oddział szczeciński

skr.poczt. 979
70-952 Szczecin

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.niklot.szczecin.pl

Oddział szkocki

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.szkocja.niklot.org.pl