naglowek

Stroynowski Jan Tomasz

Ur. 8 XI 1919 w Łodzi, syn Teofila i Zofii w rodzinie urzędniczej.

Ukończył gimnazjum w Łodzi a następnie przez rok szkolny 1938/39 uczył się miernictwa w Warszawie prawdopodobnie w Państwowej Szkole Mierniczej. (W ówczesnej Warszawie można było studiować miernictwo tam albo na Politechnice, brak jednak jego dokumentów w archiwum PW, które się zachowało, stąd wniosek jak wyżej).

We wrześniu 1939 wraz z ojcem dotarł do Warszawy z zamiarem wzięcia udziału w obronie miasta. W bombardowaniu miasta zginął jego ojciec, pochowany w Warszawie. Sam powrócił do Łodzi, gdzie jesienią 1939 został aresztowany przez Niemców najprawdopodobniej w wyniku donosu folksdojcza zamieszkałego w tej samej kamienicy.

Osadzony w więzieniu na Radogoszczy gdzie przebywał 3 miesiące a następnie wysłany do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau, nr obozowy 11944. Tam poznał Bogusława Stępińskiego, który przekonał go do poglądów Zadrugi, brał udział w jego grupie dyskusyjnej. Poznał też w obozie Włodzimierza Skoczylasa tak samo uczestnika grupy Stepińskiego z którym utrzymywał kontakt po wojnie. Do przyjęcia poglądów zadrużnych mogła skłonić go także obserwacja zachowania niektórych księży w Dachau, o czym po wojnie wspominał rodzinie wyjaśniając fakt nie uczestniczenia w obrzędach religijnych, pomimo, że rodzina była katolicka.

Wyzwolony 29 IV1945, powrócił do kraju w sierpniu 1945.

Następnie studiował ekonomię na Wydziale Zamiejscowym warszawskiej SGH w Łodzi, otrzymał absolutorium ale nie przystąpił do obrony mgr. Uzyskał także uprawnienia księgowego i biegłego rewidenta. Po 1949 pracował w Zakładach Przemysłu Wełnianego im. Gwardii Ludowej oraz w Zakładach Przemysłu Wełnianego "Wiosna Ludów” w Łodzi.

Wziął udział w spotkaniach środowiska zadrużnego organizowanych w Łodzi przez Bogusława Stępińskiego w l. 1946-1947. W późniejszym okresie utrzymywał kontakt z niektórymi osobami z tego środowiska, ale nic nie wiadomo o ewentualnych próbach działalności w duchu zadrużnym. Niemniej przechowywał książki Stachniuka a w rozmowach rodzinnych krytykował charakter narodowy Polaków, zwracając uwagę na jego wpływ na losy narodu.

Z racji że jego stryj był żołnierzem armii gen. Andersa a po wojnie pozostał w Wlk. Brytanii był w okresie stalinowskim przesłuchiwany przez UB.

Był bezpartyjny. Członek ZBoWiD.

Dwukrotnie żonaty( pierwsze małżeństwo zakończone rozwodem), dzieci: Bożena, Jarosław, Grażyna.

Zmarł 29 IX 1984. Pochowany na łódzkim cmentarzu Doły.

Źródła

Szczepański Tomasz Środowisko zwolenników ruchu Zadruga w Łodzi. 1938–1949, „Rocznik Łódzki” nr 63, Łódź 2015

Wacyk Antoni Jan Stachniuk 1905-1963. Życie i dzieło t 1-3 Wrocław 1974 mps pow., kopia w zbiorach autora (tam wzmianka o jego udziale w Zadrudze i śmierci)

Informacje Jarosława Stroynowskiego (syn)

Projekt graficzny:
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 - Stowarzyszenie Na rzecz Tradycji i Kultury NIKLOT

Kontakt

Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury "Niklot"

skr. poczt. 11
03-200 Warszawa 38

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oddział szczeciński

skr.poczt. 979
70-952 Szczecin

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.niklot.szczecin.pl

Oddział szkocki

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.szkocja.niklot.org.pl