naglowek

Polskie i litewskie neopogaństwo. Kilka różnic i podobieństw w świetle badań ankietowych

dr Arkadiusz Sołtysiak
Zakład Antropologii Historycznej
Instytut Archeologii UW

W latach 2001-2003 wśród członków polskich i litewskich grup neopogańskich zostały przeprowadzone badania ankietowe. Wykorzystano w nich kwestionariusz używany przez prof. Marię Libiszowską-Żółtkowską i dr. Tadeusza Doktóra do ankietowania uczestników nowych ruchów religijnych, rozszerzony o 16 pytań dotyczących samego neopogaństwa. Uzyskano 45 odpowiedzi, w tym 16 z Rodzimego Kościoła Polskiego, 16 ze Stowarzyszenia na Rzecz Tradycji i Kultury „Niklot” i Rodzimej Wiary oraz 13 z litewskiej Romuvy. Seria nie jest duża, ale, biorąc pod uwagę ogólnie małą liczebność grup neopogańskich, trudno oczekiwać większej. Wyniki wstępnej analizy odpowiedzi na kilka wybranych pytań posłużą do próby określenia charakteru różnic między trzema wziętymi pod uwagę ruchami neopogańskimi.

Rodzimy Kościół Polski to związek wyznaniowy zarejestrowany w roku 1995. Jego przywódcą jest Lech Emfazy Stefański, znany przede wszystkim jako prezes Polskiego Towarzystwa Psychotronicznego. Wiele informacji o doktrynie RKP zawiera książka Stefańskiego „Wyrocznia słowiańska” [1993], w której przedstawiona została wizja przedchrześcijańskiej religii Słowian jako formy henoteizmu ze Świętowitem jako bóstwem zasadniczo tożsamym z jednym Bogiem w chrześcijaństwie lub islamie. Członkowie RKP organizują eklektyczne rytuały łączące motywy pogańskie z psychotroniką; grupę tę można zaklasyfikować jako należącą do szeroko pojętego ruchu New Age. Należy do niej około 200 osób [Simpson 2000:134-139; Okraska 2001:75].

 

Stowarzyszenie na Rzecz Tradycji i Kultury „Niklot” odwołuje się do przedwojennej Zadrugi [Grott 1994] i należy do najliczniejszego w Polsce nacjonalistycznego i antychrześcijańskiego nurtu neopogaństwa. Zostało założone w roku 1998 przez Tomasza Szczepańskiego, twórcę pisma „Trygław” i aktywnego propagatora idei Nowej Prawicy w Polsce. Stowarzyszenie jest blisko związane z Rodzimą Wiarą - związkiem wyznaniowym zarejestrowanym w roku 1996; łączna liczba członków Stowarzyszenia „Niklot”, Rodzimej Wiary oraz mniejszych grup odwołujących się do Zadrugi wynosi około 500 osób [Simpson 2000:94-106].

doc pdf Pobierz cały artykuł (plik PDF, 140 kB)

Projekt graficzny:
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022 - Stowarzyszenie Na rzecz Tradycji i Kultury NIKLOT

Kontakt

Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury "Niklot"

skr. poczt. 11
03-200 Warszawa 38

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oddział szczeciński

skr.poczt. 979
70-952 Szczecin

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.niklot.szczecin.pl

Oddział szkocki

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.szkocja.niklot.org.pl

Publicystyka