naglowek

List otwarty w sprawie powrotu pomnika Sediny w Szczecinie

Z dużym niepokojem przyjęliśmy fakt, iż w naszym mieście ma na powrót zagościć pomnik Sediny. Jak wiemy pomnik Sediny z fontanną, autorstwa prof. Ludwiga Manzla, odsłonięto 23 września 1898 r. na placu Tobruckim w obecności niemieckiego cesarza Wilhelma II, w połączeniu z uroczystością oddania do użytku Basenu Wschodniego w porcie na Łasztowni. Przez kilka dziesięcioleci był wizytówką miasta, aż do momentu, kiedy w tajemniczych okolicznościach zniknął.

Nie jest możliwe precyzyjne ustalenie skąd pochodzi nazwa „Sedina”.Jak twierdzi znamienity profesor historii Tadeusz Białecki twórca m.in. Encyklopedii Szczecina nazwę „Sedina” wymyślili niemieccy studenci w XIX wieku (czyli w okresie rodzącego się w Niemczech pangermanizmu) będący pod wpływem twórczości Klaudiusza Ptolomeusza, który obecnie znany jest z wielu błędnych hipotez. Celem tych działań było podkreślenie germańskiego charakteru naszego miasta, twierdzi tak również wybitny szczeciński historyk prof. Władysław Filipowiak.

Dziś dobrze wiemy, że boginię o takiej nazwie nie znajdziemy w mitologii germańskiej, ani w żadnej innej. Prawdopodobnie chodziło o „Sedna”, czyli bóstwo eskimoskie, występujące również jako „Sidne”, utożsamiane jako m.in. „pani świata podziemnego, krainy zmarłych”, „władczyni groźnych sił przyrody, morza i stworzeń morskich”, „pani pogody i fok”. „Sedna” utożsamia to z czym ludy eskimoskie zmagają się każdego dnia w swoim życiu, czyli z wielką wodą.

 

Pragniemy zwrócić uwagę, iż wobec powyższych argumentów w naszym mieście nie powinno się odbudowywać pomnika, który po raz kolejny będzie przypominał turystom o czasach, gdy w Szczecinie władzę sprawowali Niemcy. Nadajmy naszemu miastu więcej akcentów związanych ze słowiańskim dziedzictwem Szczecina.

W 2001 roku w wyniku braku funduszy wstrzymano prace archeologiczne na szczecińskim podzamczu, które ma podstawowe znaczenie dla poznania dziejów Szczecina we wczesnym średniowieczu, które mogłyby ukazać najstarszą historię naszego miasta. W ciągu 15 lat wykopalisk na tym terenie znaleziono wiele cennych eksponatów, w tym prawdopodobnie kącinę - słowiańskie miejsce kultowe.

Czy naprawdę nie ma w Szczecinie ważniejszych przedsięwzięć, które w sposób wspanialszy mogłyby być wizytówką naszego Polskiego Szczecina? Apelujemy o rozsądek w działaniach na rzecz naszego wspólnego miasta.

Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury „Niklot”
Szczecin

Projekt graficzny:
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 - Stowarzyszenie Na rzecz Tradycji i Kultury NIKLOT

Kontakt

Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury "Niklot"

skr. poczt. 11
03-200 Warszawa 38

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oddział szczeciński

skr.poczt. 979
70-952 Szczecin

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.niklot.szczecin.pl

Oddział szkocki

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.szkocja.niklot.org.pl

Archiwum